Hrozí Slovensku pri Andrejovi Dankovi grécka cesta?

Hrozí Slovensku pri Andrejovi Dankovi grécka cesta?

Hrozí Slovensku pri Andrejovi Dankovi grécka cesta? 1000 668 KDŽP - Kresťanská demokracia

V uplynulých dňoch zarezonovala na Slovensku informácia, že Andrej Danko navrhuje, aby sa Slovensko zbavilo tzv. dlhovej brzdy a začalo masívne investovať práve prostredníctvom zadlžovania sa. Igor Matovič túto príležitosť využil, aby kúpil Dankovi letenku do Grécka, pretože tam nás podľa neho zadlžovanie prinesie.

Pred voľbami sa treba pripraviť, že čoraz menej budeme konfrontovaní s faktami a čoraz viac s emóciou a manipuláciou. kto v spore Danko Matovič má teda pravdu? To, či niekto skončí ako Grécko nezávisí primárne od výšky dlhu, ale od úrokovej miery, ktorú za tento dlh musí splácať. Druhý faktor je, či tento dlh bol použitý na produktívne alebo neproduktívne investície. Inak povedané. Ak štát sa zadlží, ale dlh použije na investíciu, ktorá prinesie väčšiu návratnosť ako je úroková miera, tak potom ide o dobrú investíciu. Ak sa zadlží a peniaze preje, potom ide o zlú cestu.

V súčasnosti sa kvôli tzv. kvantitatívnemu uvoľňovaniu, ľudovo povedané tlačeniu peňazí, nachádzame pri nulových a až záporných úrokových mierach. Je to absurdná anomália, ktorú dejiny nepoznajú. Do tejto anomálie nás priniesli politici, ktorí vedia, že verejné financie jednotlivých štátoch sú v tak zúfalom stave, že ak by si mali požičiavať iba od komerčných bánk a investorov, úroky by boli príliš vysoké. V čase, kedy sú úroky nulové, nestojí otázka či sa zadlžovať, ale na aké projekty je dobré si požičiavať peniaze. To, že Matovič v konfrontácii s Dankom nemá pravdu, sa dá pozrieť aj na nedávne čísla, ktoré zverejnili najväčšie americké korporácie. Napriek tomu, že disponujú nadpriemerne vysokou hotovosťou, financovanie projektov pokrývajú z požičaných peňazí a úverov. Stále platí rovnica, že pri nulových úrokoch, najlacnejšie peniaze sú cudzie peniaze.

Ak si zoberieme modelový prípad, že dokážete investovať do rentabilného projektu s návratnosťou povedzme 10%, tak je povinnosťou štátu tak urobiť v čase, kedy sú úroky nulové a nie v čase, kedy narastú na 6 a viac percent. Odpoveď, či je Dankov návrh zodpovedný preto závisí od očakávaní, aké budú úrokové miery v budúcnosti. V tejto oblasti nič nenasvedčuje tomu, že by mali narásť.

Ing. Mgr. Tomáš Taraba

2 komentáre
  • Problém je v tom, že štátne investície majú často návratnosť zápornú. Napr. nákup vojenskej techniky.

    Ale požičať si treba viac, aby sme investíciami nezaostávali za inými európskymi krajinami. Ak bude zle v celej EU prídu s mechanizmom ktorý bude zachraňovať štáty a my by sme mali byť číselné podobne ako ostatní.

    Pre tak malé Slovensko je najvýhodnejšie nevytŕčať ani míňaním ani šetrenim.

  • Hlavne nech sa nespoja s farizejom z SNS.

Kvôli zlepšeniu fungovania našej stránky, používame súbory cookies tretích strán.
Viac o Cookies